כמה עולה להתגרש

כמה עולה להתגרש?

עלות הגירושין לא נמדדת רק בעלות הכספית אלא גם במחיר הנפשי והרגשי

אז כמה עולה להתגרש באמת?

השאלה כמה עולה להתגרש, מן הראוי שתיבחן על כל האספקטים הנכללים בתהליך הגירושין.

בהליך הגירושין יש לדון ב 4 סוגיות מרכזיות והן: האם מדובר במשמורת אם או האם מדובר על אחריות הורית ("משמורת משותפת" בשמה הקודם), מה יהיה גובה המזונות, זמני שהות אצל כל הורה (או הסדרי ראיה בשמם הקודם) וחלוקת רכוש. 

הליך הגירושין טומן בחובו לא מעט נושאים כלכליים ורגשיים רבים שלכל אחד מהם, השלכות לא פשוטות על חיי בני הזוג וילדיהם. ולכן חשוב לדון בכובד ראש בכל הרכיבים הנוגעים בהליך המורכב הזה ולפרק אותו לגורמים, כך שלא תשארנה שאלות לגביו או נושאים לא פתורים לאחר סיום ההליך.

למשל: בשאלה איך לחלק את הרכוש בין בני זוג בעלי רכוש רב, יידרשו בני הזוג לגשת לקבל סיוע מקצועי (ע"י אקטואר) באשר לאופן חלוקת הרכוש. או למשל: בני זוג שמתקשים לספר לילדים על הפרידה או שהילדים חווים בעיות התנהגות קיצוניות בעקבות משבר הגירושין יופנו לקבלת סיוע מקצועי ממדריך הורים או פסיכולוג ילדים באשר להתמודדות עם הילדים בתקופה המורכבת הזו.

הצעדים הראשונים שיש לעשות כשהחלטת להתגרש

אנסה לענות על השאלה כמה עולה להתגרש באמצעות בחינת העלויות העיקריות הכרוכות בפתיחת הליך גירושין.

כמה עולה להתגרש בליווי עורך דין?
שכר טרחת עורך הדין בהליך גירושין נגזר ממרכיבים שונים: מורכבות התיק, משך ההליכים המשפטיים, סוגיות המצריכות ייעוץ משפטי, הסכם גירושין ועוד.

למשל, זוג שיש לו נכסים רבים לחלוקה, ייאלץ לשלם על ייעוץ משפטי פרטני על אופן חלוקת הנכסים והנדל"ן, מעבר לייעוץ בענייני משפחה.

אם תיק גירושין נפתח שלא בהסכמה וישנן מחלוקות רבות בין בני הזוג, הרי שכל מחלוקת כזו בין אם על מזונות אישה, מזונות ילדים, זמני שהות ומשמורת – תגרור אחריה הוצאות כספיות כבדות על ייעוץ משפטי התואם את הסוגייה שבמחלוקת. ככל שבני הזוג הסכימו ביניהם על רוב הסוגיות שבמחלוקת, כך תקטן עלות הייעוץ המשפטי.

סימנים שצריך להתגרש

שכר הטרחה אצל רוב עורכי הדין תכלול את כל ניהול ההליך, היינו: דיונים, הכנת תביעות, הכנת צווים דחופים, בקשות מדור, בקשה ליישוב סכסוך ועוד. שכר הטרחה עלול להגיע לעשרות ואולי אף מאות אלפי שקלים אם משך הדיונים מתארך והתהליך מסתבך.

כמה עולה להתגרש – אגרות בית משפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני (נכון לשנת 2021):

בנוסף לשכר טרחת עורך הדין וכמו בכל מוסד ממשלתי בארץ, פתיחת תיק תהיה כרוכה בתשלום אגרות שונות לפי העניין. נסקור את האגרות העיקריות הקיימות בבית הדין הרבני:

אגרת פתיחת תיק גירושין – 391 ₪
אגרת פתיחת תיק מזונות – ללא עלות
אגרת בקשה לחלוקת רכוש – 508 ₪
הוצאת תעודת גירושין –279 ₪

גם בבית המשפט לענייני משפחה קיימות אגרות שונות, נסקור כמה מהן:

תביעה בעניין החזקת ילדים – 352 ₪
תביעה לאיזון משאבים – 503 ₪
בקשה בעניין מזונות או מדור לאישה – 237 ₪

בסיום ההליך יתכן שבית המשפט ישית את הוצאות המשפט על הצד המפסיד.

סימנים שצריך להתגרש

כמה עולה להתגרש – רכיב המזונות:
רב בני הזוג המגיעים לגישור לגירושין מעוניינים לדעת, בין השאר, מה יהיה גובה המזונות? כי זה מה שיקבע את אורך הנשימה של כל אחד מבני הזוג בשגרת גידול הילדים לאחר הגירושין.

לכן החלטתי לתת לנושא זה פרק קטן משלו.

תשלומי מזונות נחלקים לשניים, מזונות ילדים ומזונות אישה –

במידה והחלטתם לפתוח את תיק הגירושין דרך בית המשפט, חשוב שתדעו כי עם פתיחת תיק גירושין, מוגשת בקשה לקביעת מזונות זמניים עבור כל ילד של בני הזוג, זאת עד לקביעת הסכום הקבוע של עלות החזקת ילדים משותפים ותשלומי האיזון הנדרשים בין הצדדים. בדרך כלל העלות הבסיסית ללא תוספות (כמו שכר דירה, חוגים, טיפול רפואי מחוץ לסל הבריאות וכו') עומדת על כ- 1,400 ₪ בממוצע לילד.

מזונות אישה – אם קובע בית הדין הרבני כי על הבעל לשאת במזונות אשתו לפי רמת החיים שאליה הורגלה, הסכום עשוי להגיע לאלפי שקלים ואף לעשרות אלפי שקלים, תלוי ברמת החיים של האישה.
מזונות ילדים בגישור לגירושין – רכיב המזונות נגזר מתוך סך ההכנסות, סך ההוצאות הישירות על הילדים, סך החובות המשותפים והנכסים המשותפים, כך שבסופו של יום, לא ייווצר בית עני ובית עשיר ולשני ההורים יהיה מספיק כדי לכלכל את ילדיהם בזמן שהם נמצאים איתם, גם אם מדובר על אחריות הורית או על משמורת יחידה. המטרה היא חלוקה הוגנת ושווה ומותאמת להסדרי המשמורת שנקבעו.
לסיכום: השאלה כמה עולה להתגרש כוללת בתוכה פרמטרים רבים ותלויה בשאלה האם בני הזוג החלו הליך דרך בית משפט או דרך מגשר גירושין.

חשוב לקחת בחשבון כי בנוסף לשכר הטרחה של עורך הדין בני הזוג יצטרכו לשלם גם אגרות בית המשפט או בתי הדין. בגישור לגירושין אין אגרות, למעט אגרה קטנה בסוף ההליך עבור הדיון לאישור הסכם גירושין בבית המשפט. מעבר לכך, כל הסכמה שבני הזוג מגיעים אליה בנושאים החשובים והמהותיים בהליך הגירושין, עשויה לחסוך כסף רב ולזרוע שקט נפשי בהמשך הדרך. אז כמה עולה להתגרש? הדרך שתבחרו בה היא זו שגם תיתi את התשובה!

סימנים שצריך להתגרש

אודות

אודות הילה לוי

בדצמבר 2009 התגרשתי, בהיותי אם לתינוק בן 4 חודשים, סטודנטית שנה ג' למשפטים.

התחבר ועקוב

כמה עולה גישור גירושין?

השאלה הראשונה שזוגות רבים הפונים להליך גישור גירושין, שואלים אותי, היא כמה עולה גישור גירושין? בדרך כלל אני עונה בשאלה, והיא: מהי מערכת היחסים ביניכם, האם אתם מדברים או שאתם בנתק? והתשובה, היא זו שתכריע בסופו של דבר על עלות ההליך.

ואני אסביר, במידה ובני הזוג מדברים ומתקשרים באופן סביר ביניהם, הם יוכלו להגיע מהר יותר להסכמות במהלך הליך הגירושין וכך לקצר את התהליך ולחסוך בעלויות באופן משמעותי. לעומת זאת, בני זוג שנמצאים בנתק בתקשורת ביניהם, יצטרכו "לעבוד" יותר קשה על יצירת ערוץ תקשורת ביניהם כדי שיוכלו לדבר ולהגיע להסכמות בנושאים החשובים, שעליהם יש לדון במסגרת הליך הגירושין, כמו: מזונות, משמורת, זמני שהות וחלוקת רכוש. ולכן, כתוצאה מכך, מספר המפגשים בקליניקת הגישור יעלה ועלות הגישור תעלה גם היא בהתאם.

אז איך נדע בכל זאת, כמה עולה גישור גירושין? במסגרת הליך גישור גירושין, הצדדים נפגשים ומנסים להגיע להסכמות שיאפשרו את חתימתו של הסכם גירושין שיובא לאישור בית המשפט. בדרך כלל הליך גישור כזה כולל 8-6 פגישות בנות 3 שעות, כאשר עלות פגישה (של 3 שעות) נעה בסביבות 3,000 -4000 ₪. עלות כתיבת הסכם גירושין ינוע בין 6000 ש"ח ל 8000 ש"ח.

למשל: זוג שיש ביניהם תקשורת טובה יכולים לסיים הליך גירושין ב 3-4 פגישות (כל פגישה, 3-4 שעות) כולל עלות כתיבת הסכם גירושין, בעלות כוללת לשני בני הזוג ביחד, של 25,000 – 30,000 ש"ח פלוס מע"מ בלבד!!

איך יודעים שצריך להתגרש? – רק אתם יודעים את התשובה!<br />

חשוב לדעת כי ליד בית המשפט או בתי הדין פועלות לשכות סיוע שתפקידן לתת מענה למעוטי יכולת על השאלה כמה עולה גישור גירושין? מטרתן לעזור לבני הזוג במגוון רחב של נושאים. שימוש באנשי המקצוע הללו, עשוי להפחית בצורה ניכרת את העלות הכספית הכרוכה בשכירת אנשי מקצוע פרטיים.

עלויות נלוות לתהליך הגירושין – בדרך כלל תהליך גירושין מלווה בידי אנשי מקצוע: פסיכולוגים, חוקרים פרטיים, אקטואר, קבלת ייעוץ זוגי ועוד. לפעמים הילדים נדרשים לקבלת סיוע פסיכולוגי או אחר.

יתרון ההליך הוא חיסכון בזמן שיפוטי ובהליכים יקרים ודרך קצרה ומהירה יותר לקבלת הגט. 

אז כמה עולה גישור גירושין? תלוי מאוד בתקשורת שביניכם!

מהי עלות שעת גישור

אם תשאלו אותי, מהי עלות שעת גישור? להבדיל מדברים אחרים שבהם אפשר לחסוך כסף, כמו להעדיף רכישת בגד כזה או אחר בהתאם למחיר שלו, כאשר מדובר על גישור גירושין מדובר על תהליך שצריך שיביא איתו תוצאות טובות – אחרת אין לו ערך אמיתי. לכן, בחירת המגשר לא צריכה להיות תלויה באופן מוחלט במחיר הגישור, אלא צריכה גם להתחשב בכישורי המגשר.

לצד זה, חשוב להגיד גם שבמידה ואתם יודעים שהתקשורת ביניכם היא טובה ופתוחה והצד השלישי, המגשר, נבחר רק על מנת להוות אוזן קשבת ולהציף נושאים מסויימים שאולי לא חשבתם עליהם – ייתכן וגם מישהו ללא רקע מקצועי יוכל לסייע בצורה לא פחות טובה. בצורה זו תוכלו להרוויח גם פתרונות נהדרים מצד אחד, וגם לחסוך כסף מהצד השני.

כאמור, גישור יכול לחסוך לבני הזוג הרבה כסף בתהליך הגירושין, וככה צריך להסתכל על השאלה מהי עלות שעת גישור? עלות שעת גישור תנוע בין 1000 ש"ח ל 1500 ש"ח, יחד עם זאת, סה"כ עלות שעת גישור מתגמדת לעומת ההוצאה הכוללת על כל התהליך.

סימנים שצריך להתגרש<br />

אם בעבר, לבני הזוג עמדה רק אפשרות אחת והיא לפנות לעורך דין לענייני משפחה כדי להתחיל בהליך גירושין דרך בימ"ש, אז היום יש להם אפשרות נוספת והיא: גישור גירושין באמצעות מגשר משפחה.

אם בעבר, הליך גירושין דרך בית משפט עלה בין 50,000 ש"ח – 150,000 ש"ח ואפילו יותר, רק לאחד מהצדדים, אז היום ניתן לסיים הליך גישור גירושין ב 25,000 ש"ח לשני הצדדים ביחד!!

זהו שינוי משמעותי ומהפכני מאין כמוהו, אשר נותן תקווה לזוגות, שנמצאים במערכת יחסים הרסנית ופוגענית, לסיים את הקשר בלי לשבור חסכונות, לקחת הלוואות או להכנס לחובות (כפי שהיה בעבר).

קחו זאת בחשבון כשאתם שואלים מהי עלות שעת גישור?

סיפור של דני ויפית – שמספרים כמה עולה גישור בגירושין שלהם:

דני ויפית החליטו שהם להתגרש בלי להכנס לסכסוך גירושין מכוער ובלי לחסל חסכונות והסיפור שלהם ממחיש מאוד יפה את השאלה כמה עולה גישור. אחרי 9 שנות נישואים, שבהן הביאו לעולם בן ובת, הם החליטו להיפרד בהסכמה הדדית ובריאה, ועד היום – כעבור 20 שנים – הם שומרים על קשר טוב, עוזרים זה לזה וחוגגים יחד את כל החגים. "צריך שניים בשביל להתחתן, אבל צריך שניים גם בשביל להתגרש".

יפית מספרת: "התחתנו אחרי שנה והבאנו את הילדים לעולם. אחרי 9 שנים משותפות החלטתי לפרק את החבילה. בואי נגיד שהנישואים שלנו לא היו דבש. היו הרבה עימותים וחיכוכים בינינו, ויום אחד החלטתי שאני לא רוצה להתפשר יותר, ושאני ממש לא רוצה שהבנות שלנו תגדלנה לתוך בית של מריבות וכעסים. חייתי בגישה של 'איפה שלא טוב לי – אל תהיי', ולכן זו הייתה החלטה מאוד ברורה עבורי, והלכתי איתה עד הסוף".

סימנים שצריך להתגרש<br />

"ניהלנו שיחה כנה ואמרתי לו שאני מעוניינת להתגרש, אבל להתגרש יפה. הסברתי לו שמבחינתי זה אומר להגיע ביחד לסיכום על איך עושים את זה בצורה שאומנם תפרק את המשפחה, אבל תאפשר לנו להישאר בקשר חברי וטוב, בעיקר עבור הילדים. התגובה הראשונה שלו הייתה שאין דבר כזה גירושים יפים, שזה משהו שיש רק בסרטים, ואת יודעת כמה עולה גישור? עניתי לו שזה תלוי רק בנו, ושאיך שאנחנו נחליט לעשות את זה, ככה זה יהיה. בסוף הוא השתכנע, ובאמת ישבנו אצל מגשר וסיכמנו הכול בצורה נעימה.

"עשינו את כל התהליך כמה שיותר זריז. הוא עזב, ואני והבנות נסענו ביחד איתו לביתו החדש. עזרנו לו לסדר את הבית, ניקינו, סידרנו לו את הבגדים בארונות. אני עשיתי שיחה עם הילדים, הצגנו להם את זה כאילו שעכשיו יש להם שני בתים, אחד של אימא ואחד של אבא, כך שהכול נעשה באווירה נעימה ואוהבת".

"בעניין הכספי הגענו להבנה שמנעה ויכוחים ועימותים – אני ויתרתי על מזונות תמורת החלק שלו של הבית, וזה מנע היקלעות למצבים שיש או אין לי כסף, ביטוח לאומי, תביעות וכאלה. החיים זרמו. הוא כמובן בכל זאת השקיע בילדים כספית, למרות שוויתרתי על המזונות. הוא קנה להם ונתן להם בלי להתחשבן".

הצעדים הראשונים שיש לעשות כשהחלטת להתגרש

"הטיפ שלי לשאלה כמה עולה גישור? הוא קודם כל לא לפרנס יותר מדי עורכי דין כי חבל על הכסף, אלא לנסות לגשר ולהגיע להסכם ביחד. עדיף לדבר ולהסתדר כמה שיותר בליווי מגשר מאשר למשוך את הזמן בנישואים סתמיים. וכך לחסוך משמעותית את עלות הגישור. ככל שתמרחו את זה יותר, ככה הילדים יסבלו יותר וההוצאות על ההליך יגדלו." 

"אנחנו נשארנו חברים ובקשר טוב בעיקר בשביל הילדים, וככה היה עדיף לנו, לטובת כולם. כמובן שגם צריך לדעת לוותר בשביל שזה יעבוד חלק. חסכנו את כל הריבים מהגירושים כי שנינו ידענו לוותר כשהיה צריך. זה חוסך הרבה בעיות וכסף בהמשך הדרך".

בכל מקרה, על השאלה כמה עולה גישור? תמיד אפשר לענות ב: זה תמיד יעלה לכם הרבה פחות מכל הליך משפטי אחר!

סימנים שצריך להתגרש
שירותים שלי

בואו נתחיל תהליך של גישור

בואו נתחיל תהליך של גישור

הילה לוי

עלות גישור משתנה ממשפחה למשפחה  –

כשם שאין דיאטה אחת שמתאימה לכולם, כך אין עלות גישור אחת ויחידה לכולם כי אין משפחה אחת שדומה לשנייה. עלות הגישור משתנה בהתאם לדינמיקה שבין בני הזוג ובין בני הזוג והילדים. כלומר: אם בין בני הזוג יש תקשורת טובה יחסית כך סביר להניח שבני הזוג יוכלו להגיע להסכמות ביניהם בזמן קצר יחסית וכך בהתאם לזאת, עלות הגישור תהיה נמוכה יחסית.

דוגמא נוספת: אם הילדים של בני הזוג קטנים מאוד או שהתקשורת בין ההורים לילדים היתה טובה לאורך כל הקשר, במהלכו ובסיומו, סביר מאוד להניח שבני הזוג לא יצטרכו להיוועץ עם איש מקצוע חיצוני, כמו: מדריכת הורים או פסיכולוג ילדים, שזו עלות נוספת שצריך לקחת בחשבון כשמתגרשים ומייקרת את התהליך.

לסיכום: עלות גישור משתנה ממשפחה למשפחה. כאמור, עלות הגישור תהיה תלויה במספר פרמטרים ולכן אין על כך תשובה אחת סדורה.

מה זה גישור לשלום בית לחילופין גירושין?

אלו פרמטרים יקבעו את עלות גישור גירושין במאה ה 21 –

עלות גישור גירושין נקבעת בהתאם למקרה הפרטני של כל זוג הפונה אלי להתגרש. לאחר שיחת ההתאמה הראשונית איתי, תוכלו לקבל אומדן מדויק לכמה יעלה לכם הליך הגירושין במלואו. הליך גירושין גורם באופן טבעי למתחים רבים ולחוסר וודאות לשני בני הזוג. על כן מבחינתי הדרך הטובה ביותר היא להגדיר מראש את עלות התהליך ולמנוע הפתעות שיקשו עליכם בתוך התהליך.

באופן כללי ניתן לומר שעלות גישור גירושין ממוצע אצלנו:

עולה בין 20,000 ₪ ל- 30,000 ₪ לשני הצדדים יחדיו! כולל ההסכם, לא כולל מע"מ!

עכשיו השאלה החשובה יותר שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא: מה עלות גירושין בבתי המשפט?

המשמעות הגדולה יותר של העלות להתגרש באה לידי ביטוי כשמשווים את העלות לעומת האלטרנטיבה.

תיק גירושין ממוצע אצל עורך דין גירושין – עולה לצד אחד – בסביבות ה-45-60,000 ש"ח. מדובר על למעלה מ-100,000 ש"ח עלות לשני בני הזוג. צריך לזכור שגם העלות של הצד השני חשובה, בגלל שבסופו של דבר הכסף הזה מגיע מהכסף שלכם כזוג.

זה אומר שאתם הולכים להוציא 100 אלף או קרוב ל100 אלף ש"ח (לעיתים יותר) – על תהליך הגירושין. כשתהליך גישור גירושין, שתוצאתו זהה והדרך נעימה הרבה יותר – עולה עשירית מכך!!!!

סימנים שצריך להתגרש<br />

העלות של גישור גירושין נמוכה בעד-90% מהעלות של גירושין בבתי המשפט.

איך מחשבים את עלות גישור גירושין?
אצלנו תוכלו למצוא שתי דרכים לתשלום עבור הגירושין שלכם:

הדרך הראשונה היא בתשלום עבור בנק של שעות. ככל שבנק השעות גדול יותר, כך המחיר פר שעה נמוך יותר. הבחירה בבנק השעות, תאפשר לכם לנהל את הליך הגירושין שלכם ללא חשש מעלויות נוספות (בתנאי שתעמדו במכסת השעות שרכשתם). מאחר ולכל זוג ישנן סוגיות שונות המטרידות אותו ומאחר ולכל אחד מבני הזוג לוקח זמן שונה להתרגל ולעכל, אנו ממליצים בחום על האופציה הזו.

הדרך השנייה לתשלום עבור גישור גירושין היא, לפי שעה. בשיטה זו אתם משלמים על כל שעת גישור שעושים עבורכם המגשרים. בנוסף לשעות הגישור שנעשו בפועל, תדרשו לשלם גם עבור עבודת המגשר הנדרשת להכנת הסכם הגישור גירושין שלכם.

איך ניתן לפרוס תשלומים בגישור גירושין?
אנחנו מבינים שתקופת הגירושין היא תקופה עמוסה ולחוצה עבורכם גם כלכלית. לכן אנו מאפשרים לכם לשלם את עלות הגירושין גם בתשלומים באשראי. את התשלום ניתן לפרוס לעד 4 תשלומים ללא ריבית וללא הצמדה. בגלל שתהליך גירושין בגישור לוקח בממוצע 2-3 חודשים (כ-20 שעות) – אז הוא גם נגמר מהר.

אז לסיכום: כמה עולה להתגרש? התשובה לכך תהיה נגזרת ישירה של טיב היחסים ביניכם והרצון שלכם לבוא אחד לקראת השנייה, להגיע להסכמות תוך הידברות טובה ובריאה.

סימנים שצריך להתגרש

אז אם אתם מרגישים שאתם "יושבים הרבה זמן כבר על הגדר" ומתחבטים עם השאלה איך יודעים שצריך להתגרש? 

דברו איתי, אני אעזור לכם להבין מה הכי נכון לכם ועבורכם.

היי הילה ‏‏ ‏‏רק רציתי להגיד תודה ענקית ‏‏ ‏‏נכנסתי לקליניקה היום מאוד לחוצה ויצאתי רגועה. ואפילו קצת אופטימית. וגם ירדו לי מלא ‏‏אסימונים ועשית לי סדר בדברים. ‏‏ ‏‏אני מחש שמחה שבחרתי בך ללוות אותנו בתהליך הזה. תמיד אני הולכת עם התחושות בטן ‏‏שלי ומהרגע הראשון שראיתי סרטונים שלך הרגשתי קרובה אלייך. ‏‏ ‏‏אז באמת תודה. אין לך מושג כמה זה מרגיע לדעת שאני לא לבד בכל זה.

*יובהר בזאת כי האמור באתר אינו תחליף לייעוץ משפטי, או טיפול זוגי, אין בו משום חוות דעת או המלצה משפטית. העושה שימוש באתר, עושה כן על דעתו ובאחריותו.

0
    0
    העגלה שלך
    עגלת הקניות ריקההמשך בקניות