איך להתגרש נכון

רבים פונים אלי בשאלה, איך להתגרש נכון? כדי לענות על כך בצורה הטובה ביותר, חשוב לענות על כמה שאלות בדרך, והן:

השאלה הראשונה היא איך להיפרד נכון?

בני זוג שהחליטו להתגרש ניצבים בפני משבר רגשי רציני, במיוחד במשפחות עם ילדים. כמובן שהכל מקבל משנה תוקף לנוכח כעסים וחילוקי דעות שרק מתעצמים.

על מנת למתן את ההשפעה הטראומטית של ההליך, ניתן וצריך לאמץ כמה דרכים חכמות שיסייעו לך לדעת איך להתגרש נכון ומנגד, להימנע מכל אותם דברים שפשוט אסור לך לעשות.

הילה לוי – מגשרת במשפחה ומתמחה בגירושין ופרידה כתבה עבורך מאמר קצר וברור שילווה אותך לדרך המלך בהליכים, ויסביר איך להתגרש נכון ובמינימום פגיעה בך ובילדים שלך.

השלב הראשון לפני שמתגרשים הוא לדעת איך להיפרד נכון?

זה נשמע כמו איזו פנטזיה שנכתבה לסרט, אבל זו המציאות. להיפרד נכון זה צעד מהותי לשמירה על הקשר ועל טובת הילדים.

כמו שכדי להקים זוגיות ומשפחה אנחנו פועלים לפי איזה שהם כללים, קודם כל מחליטים שרוצים להכיר ורוצים להיכנס לזוגיות, ואז יוצאים ומבלים יחד כדי להכיר אחד את השנייה יותר, אח"כ מעלים הילוך ועוברים לגור ביחד, אח"כ מכירים להורים, מתחתנים, ילדים וכו'.

אז כך גם כשנפרדים, זה לא זבנג וגמרנו.

מה זה גישור לשלום בית לחילופין גירושין?

צריך ללמוד איך להיפרד נכון. פה המורכבות באה לידי ביטוי בכך שאתם שניים ולא אחד (כמו בתחילת הקשר). בדר"כ ההחלטה להיפרד קוראת אצל אחד מבני הזוג ומתבשלת זמן מה עד שהיא יוצאת החוצה ונאמרת לצד השני. עכשיו יכול להיות, שהצד השני הרגיש גם את אותו הדבר, אבל לא עיבד את זה עדיין ולא נתן לעצמו דרור למחשבות על פרידה ופירוק המשפחה כמו הצד הראשון שהחליט כבר.

לכן כדי להיפרד נכון, חשוב לדבר עם בן/בת הזוג ולהעלות את המחשבות על פרידה רק כשהן באמת סופיות ומוחלטות (כמה שאפשר) ולתת לצד השני את הזמן ואת ההזדמנות לעכל את הדברים.

חשוב לדבר על כך כמה וכמה פעמים בהזדמנויות שונות ובכל פעם להעלות עוד נדבך ועוד דילמה ולא להנחית, לדרוש או לכפות עליו/ה את הפרידה.

רק אחרי שליבנתם את העניינים ביניכם ושניכם הבנתם שהגעתם לסופיות הקשר, והבנתם איך להיפרד נכון, רק אז כדאי ורצוי להגיע למגשרת ולהתחיל בהליך גירושין כדי לדעת איך להתגרש נכון.
בשיחות ביניכם וודאי תגיעו גם להסכמות כלשהן, כך שכשתגיעו למגשרת כבר תדעו מה אתם רוצים שיהיה בהסכם הגירושין שלכם וכך גם כבר תקצרו לעצמכם את משך ההליך ואת העלויות משמעותית!

עכשיו, עצם זה, שאתם, בעצמכם, יצרתם ביניכם ערוץ תקשורת והידברות ויכולתם לדבר על הפרידה ביניכם, זאת כבר התשובה הראשונה לשאלה: איך להיפרד נכון ולאיך להתגרש נכון בסופו של דבר.

מתי נכון להתגרש?

השאלה השנייה היא איך מתגרשים נכון כשאין תקשורת?

אני נתקלת לא מעט בשיחת טלפון של אחד מבני הזוג כשהוא/היא אומרים לי: אבל איך מתגרשים נכון כשאין בינינו תקשורת כבר 20 שנה?

איך אפשר לייצר יש מאין? ואני עונה, זה באמת פשוט, כי הכל תלוי בסרט שאתם מריצים לעצמכם בראש.

כל רגע יכול להיות הזדמנות לעשות את הדברים אחרת, לעשות אותם נכון ולסלוח לעצמכם. ואפילו שזה כבר הגיע למצב של גירושין, גם את הרגע הזה אפשר לקחת כהזדמנות ולעשות נכון את הצעד האחרון הזה.

בתור מגשרת אני יכולה לעזור לך להבין איך מתגרשים נכון וגם מתוך הידע בתחום ה NLP אני אסביר לך עכשיו איך התהליכים הפנימיים שלך פועלים וכך יהיה לך יותר קל לפעול ולהבין איך אפשר לייצר תקשורת גם אחרי 20 שנה של נתק בזוגיות, במיוחד כשיש ילדים!

ואני אסביר, כשאתם נמצאים במערכת יחסים של שנים ואין תקשורת, אתם מסגלים לעצמכם דפוסי התנהגות קבועים, אוטומטיים, מחשבות מקובעות ואטומטיות על הצד השני ועל יכולותיו, כישוריו וכו'. ואז כל פעם שקורה משבר בזוגיות, תת המודע שלכם שולף את מה שהוא מכיר כבר שנים והתגובה שלכם תהיה זהה למה שהיתה כבר קודם, בהתאם למה שתת המודע יודע ורגיל לשלוף.

מכירים את זה, נכון?

אודות

אודות הילה לוי

הילה לוי יושבת על כיסא ומחייכת

בדצמבר 2009 התגרשתי, בהיותי אם לתינוק בן 4 חודשים, סטודנטית שנה ג' למשפטים.

התחבר ועקוב

שירותים שלי

בואו נתחיל תהליך של גישור

בואו נתחיל תהליך של גישור

הילה לוי

הבעיה היא, שאם אתם רוצים לשנות את תת המודע שלכם, למשל, אם אתם רוצים להגיב אחרת בכל פעם שיש משבר בזוגיות שלכם וכן רוצים לייצר תקשורת מחדש, אתם חייבים לספר את זה לתת המודע שלכם. אתם חייבים לשתף אותו ברצון שלכם לשינוי, להשתנות.

הדרך לספר את זה לתת המודע, היא באמצעות שינוי הדיבור הפנימי והמחשבות. כי הדיבור הפנימי משפיע על המחשבות שלכם שמייצרות אצלכם את הרגש, והרגש הוא זה שגורם לכם בסופו של דבר להגיב.

בקיצור, כדי לדעת איך להתגרש נכון, קודם כל צריך לייצר מחדש ערוץ תקשורת בינך לבין בן/בת הזוג כפי שהסברתי, לשנות את הסרטים שאתם מריצים לעצמכם בראש!

כך תת המודע שלכם יבין שמה שיש אצלו כבר לא רלוונטי לחיים שלכם והוא יחליף את "הדיסקט" הישן ב"דיסקט" חדש שמשרת אתכם. התוצאה היא שאתם תהנו מהתוצאות החדשות שאתם יצרתם בעצמכם ואז תוכלו לשבת אחד עם השנייה לאחר שנים של נתק ולדבר.

לדבר על מה נכון עבורכם בהליך הגירושין, מה אתם רוצים ומה אתם לא רוצים שיקרה במהלך הגירושין ולאחריו. אבל, זה תלוי אך ורק בכם ובעבודה הפנימית שאתם תעשו עם עצמכם. כי שינוי יבוא רק מבפנים!

אפשר לייצר ערוץ תקשורת במערכת יחסים שכמעט "מתה" ולהבין איך מתגרשים נכון.

אלו הם 10 הכללים להתגרש נכון

 1. להתגרש נכון זה לחשוב לאורך כל הדרך, אך ורק על הילדים ולא על עצמכם.
 2. להתגרש נכון זה חשבו מה ייתן לכם שקט נפשי ולא מה יגרום לכם לנצח.
 3. להתגרש נכון זה צרו ערוץ תקשורת ביניכם גם אם קשה כרגע וזה נראה בלתי אפשרי
 4. להתגרש נכון זה סכמו ביניכם את הדברים שאתם רוצים להשיג בגירושין (הדירה, גובה המזונות, אצל מי יהיו הילדים וכו')
 5. להתגרש נכון זה אל תסיטו את הילדים נגד ההורה השני, זה יפגע בהם.
 6. להתגרש נכון זה תעזרו בליווי רגשי מקצועי לאורך ההליך וגם לאחריו.
 7. להתגרש נכון זה ייצרו לעצמכם סביבה תומכת (אם זה ממשפחה או מחברים)
 8. להתגרש נכון זה הבינו שגם לאחר הגירושין אתם נשארים ההורים של הילדים שלכם.
 9. להתגרש נכון זה מצאו דרך להירגע ולהיפטר ממחשבות שליליות
 10. להתגרש נכון זה התגרשו בגישור לגירושין ע"י מגשרת במשפחה.
גבר בלבן ואישה ושחור על משחק שחמט מסתכלים אחד על השניה וחושבים איך להתגרש נכון

האם יש שאלה כזו, מתי נכון להתגרש?

שאלה מצוינת. האמת שאין באמת דבר כזה מתי נכון להתגרש. יש ארועים בזוגיות שקורים פתאום ויש קשרים שמדרדרים עם השנים ויש זוגות שהלכו לטיפול זוגי ועדיין מתקשים לשמור על הזוגיות. זה מאוד סובייקטיבי ומשתנה בין זוג לזוג ובין משפחה למשפחה.

מה שיכתיב מתי נכון לעשות את הצעד ואיך להתגרש נכון אינו עומד רק על פרמטר אחד בלבד, אלא ינבע ממכלול של סיבות שבדר"כ אחת מובילה לשניה (אבל לא תמיד).

למשל: נתק בתקשורת בין בני הזוג לאורך זמן (לאורך שנים), רומן מחוץ לנישואין של אחד מבני הזוג (בגידה), אי קיום יחסי מין או כל מגע אחר, כשאחד מבני הזוג מכור להימורים או לאלכוהול, אלימות, עיסוק שגוזל מבן/בת הזוג זמן רב וצורך בהיעדרות מרובה מהבית ועוד.

אם ענית כן על אחת מהסיבות שמניתי לעיל, אז זה הסימן שלך, זה עונה על השאלה מתי נכון להתגרש.

אבל לא פחות חשוב הוא לדעת איך להתגרש נכון! כי מה שחשוב הוא שלפני נקיטת צעדים דרסטיים לקראת גירושין וסיום הקשר, שאלו את עצמכם: האם האירוע הוא חד פעמי או שהוא עלול לחזור על עצמו? האם האירוע הוביל אתכם לנקודת אל-חזור או שניתן עדיין לשקם את היחסים שלכם?

לעומת זאת, כשמדובר בהידרדרות ממושכת של הקשר ביניכם, השאלה שצריכה להישאל היא: האם זה נגמר, או שניתן עדיין להשיב את האהבה או לפחות את החיבה ההדדית?

במקרה של בגידה של אחד מבני הזוג. שאלו את עצמכם: האם מדובר במעידה חד פעמית או בכמה בגידות? האם מדובר בבגידה שנשאה אופי מיני בלבד או ברומן אהבים מתמשך? האם אנחנו מסוגלים להשיב את האמון בבן הזוג? האם אנו מאמינים לו שלא יעשה זאת שוב? ולא פחות חשוב: האם אנחנו בכלל מעוניינים בשיקום הנישואין?

במידה ויש לכם ילדים, שאלו את עצמכם עד כמה באמת חמור המשבר שלכם והאם המשך הנישואין שלכם אכן יהווה סבל מתמשך? כי הילדים שלכם יסבלו יותר מהורים שלא טוב להם בחיים מאשר הורים שטוב להם ומקרינים חיוביות ואופטימיות.

לסיכום, כל משפחה והדינמיקה שלה והמתי נכון להתגרש, של משפחה אחת אינו המתי נכון להתגרש של משפחה אחרת!

גבר ואישה מסתכלים אחד על השני ומחייכים ושואלים את עצמם מתי נכון להתגרש.

האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושין

גירושין זה לא דבר נעים, ומטבע הדברים כשמודיעים לצד השני על הרצון להתגרש, האווירה בבית יכולה להסלים עד למצב שהוא בלתי נסבל, ולכן בכל מצב שאתם לא יודעים מה לעשות- תפנו למגשרת לגירושין שתנחה אתכם איך להתגרש נכון עבורכם.

בכל מקרה, אף צד לא יכול להכריח את הצד השני לעזוב את הבית, והדבר יכול להיעשות אך ורק בהסכמה.

בכל מקרה, אם אתם מתלבטים בשאלה האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושין, אתם בטח חושבים כיצד ישפיע הדבר על זכויותיהם הממוניות בבית, כיצד תשפיע ההחלטה הזו על חיי הילדים והמעגלים הקרובים, האם ראוי שהבעל יעזוב או שמא האישה?

מחקרים מוכיחים כי במרבית המקרים הבעל הוא זה שעוזב את הבית שכן קל לו יותר להתנתק מהמחויבויות של משק הבית מאשר לאשה, כיוון שהאישה מדרך הטבע קשורה לטיפול בילדים המשותפים ויקשה עליה, גם מבחינה רגשית, לעזוב אותם ולעבור לדירה אחרת.

מאזניים עם לב בצד אחד ומוח בצד השני כשכף המאזניים שווה בשאלה האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושין.

האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושין –  מצידו של הגבר?

בעקרון, חוק יחסי ממון קובע כי הרכוש המשותף של בני הזוג נחלק ביניהם ללא קשר לשאלה האם אחד מבני הזוג עזב את הבית. ועזיבת הבעל  את הבית, אינו מפחית מחובתו לזון את אשתו.

יחד עם זאת, חשוב לא להסתמך רק על החוק כי יכולות להיות השלכות אחרות לעזיבתו של הבעל את הדירה המשותפת, למשל:

בפסק דין גירושין שנידון בפני בית הדין הדתי, עלה מקרה של בני זוג שהגישו תביעת גירושין משותפת והבעל עזב את הבית לפני שהסתיימו הגירושין. בית הדין פסק כי לבעל "אשם תורם" למהלך הגירושין והוא הגורם הדומיננטי לתביעה זו.

האישה הצליחה להוכיח בבית הדין כי זו הייתה החלטתו הרצונית של בעלה, לעזוב את הבית לפני הגשת תיק התביעה. בשל כך פסק בית הדין כי הבעל חייב בתשלום כתובתה של אשתו שכן הוא היה הגורם המכריע בתביעת הגירושין.

יש לזכור כי תשלום כתובה עשוי להגיע במקרים רבים לסכומי כסף גבוהים מאוד. כך שלא רצוי להמעיט במשמעות המשפטית המחייבת של הסכומים שנרשמו בכתובה.

גבר ואישה על קו המירוץ, האישה עם הפנים קדימה והגבר עם הפנים לאישה. חושב איך להתגרש נכון.

האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושין – מצידה של האישה?

עפ"י ההלכה היהודית, אישה העוזבת את הבית לפני סיום הליך גירושין, עלולה למצוא עצמה מפסידה את מזונותיה ואת כתובתה.

כאשר אישה עוזבת את הבית היא אינה דואגת עוד למשק הבית ואינה תורמת את חלקה במרקם הזוגי של הבעל והאישה. מצב כזה מוגדר בהלכה כ "אישה מורדת", היינו אישה שאינה מקיימת את חובותיה כלפי בעלה, ואז  תשלל ממנה הזכות לקבל מזונות וכתובה.

על האישה להוכיח כי עזיבתה הייתה בנסיבות מוצדקות כמו אלימות של הבעל כלפיה, יחס משפיל או כל סיבה אחרת המגבשת עילת גירושין כדי לזכות במזונות. הפסיקה קבעה כי די בסיבה "קלה כנוצה" ע"מ שהאישה לא תפסיד את זכויותיה הממוניות לאחר עזיבתה.

כדאי לקחת בחשבון את העובדה כי בית המשפט לענייני משפחה נוקט בגישה מקלה לקבלת הסיבות המצדיקות את עזיבת האישה, מאשר גישתו של בית הדין הדורש ראיות חזקות למצב שהיא טוענת לו.

גבר ואישה על קו המירוץ. האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושין.

האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושין – כשיש ילדים?

כשאחד מבני הזוג עוזב את הבית המשותף לפני הגירושין, התא המשפחתי מתפרק ומעמיד את בני הבית במציאות חדשה, כאשר הילדים קמים בבוקר למצב שבו רק הורה אחד דואג ומטפל בהם.

ילדים קולטים הכל. הם קולטים שלהורים לא טוב ביחד אבל לא תמיד יודעים לדבר את זה במילים ולכן מה שקורה לא מעט כשאחד מההורים עוזב בפתאומיות את הבית, הוא שהילדים מפתחים התנהגויות מזיקות. למשל: התקפי חרדה, בריונות, שימוש בסמים או באלכוהול, ירידה בלימודים, הסתגרות ועוד. עזיבת אחד ההורים את הבית מעצים את תחושות החרדה שלהם מהלא נודע ועלול להזיק באופן משמעותי בהתמודדות הנפשית שלהם כשההורים יתגרשו בפועל.

אמא עושה שק קמח לבת. האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושין כשיש ילדים.

לכן כדי להתגרש נכון, חשוב מאוד לעשות שיחה מוקדמת עם הילדים, טרם העזיבה, להכין אותם לכך, להסביר להם את המשמעות שההורה לא יראה אותם כל יום, לדבר איתם על כך שהעזיבה אינה בגללם ולקבוע ימים שיפגשו בהם במהלך השבוע. כל זאת  כדי לנסוך בהם בטחון וסוג של וודאות ועל מנת להפחית ואולי אפילו למנוע את רמת החרדה שיכולה להיווצר מעצם העזיבה.

לסיכום: השאלה האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושין, מהותית יותר כאשר האישה היא זו שעזבה וכשיש ילדים בתמונה. בעל שעוזב, מסתכן בכך שיחויב בדמי כתובת אשתו אם יקבע בית הדין כי הוא זה שיזם ותרם לגירושין.

קיראו מאמר זה והמליצו עליו לאדם קרוב שאתם חושבים שהתוכן שכתבתי כאן ייתן לו ערך וילמד אותו איך להתגרש נכון, ולמזער טעויות ונזק לעצמו, לזוגתו ולילדים.

הסיפור האישי שלי

היי הילה ‏‏ ‏‏רק רציתי להגיד תודה ענקית ‏‏ ‏‏נכנסתי לקליניקה היום מאוד לחוצה ויצאתי רגועה. ואפילו קצת אופטימית. וגם ירדו לי מלא ‏‏אסימונים ועשית לי סדר בדברים. ‏‏ ‏‏אני מחש שמחה שבחרתי בך ללוות אותנו בתהליך הזה. תמיד אני הולכת עם התחושות בטן ‏‏שלי ומהרגע הראשון שראיתי סרטונים שלך הרגשתי קרובה אלייך. ‏‏ ‏‏אז באמת תודה. אין לך מושג כמה זה מרגיע לדעת שאני לא לבד בכל זה.

*יובהר בזאת כי האמור באתר אינו תחליף לייעוץ משפטי, או טיפול זוגי, אין בו משום חוות דעת או המלצה משפטית. העושה שימוש באתר, עושה כן על דעתו ובאחריותו.

0
  0
  העגלה שלך
  עגלת הקניות ריקההמשך בקניות