להתגרש או לא

להתגרש או לא – שאלת השאלות. החשש הטבעי והמובן מגירושין לעיתים לא מאפשר לראות את התמונה המלאה, את הבעד והנגד להחלטה החשובה הזו. במאמר הנוכחי אעזור לך לייצר בהירות במחשבה ולהבין יותר לעומק, מהי ההחלטה הכי נכונה עבורך, האם להתגרש או לא?

האם להתגרש או לא – מה עלינו לקחת בחשבון 

להתגרש או לא. הגענו לנקודה בזוגיות שבה השאלה הזאת רלוונטית בחיים שלנו. זה לא קל ולא פשוט. אבל אפשר להתמודד עם זה בעזרת הכוונה נכונה.

גירושין זה נושא מורכב. האם להתגרש או לא זה לא משהו שכולם מבינים או יכולים לשקול את היתרונות והחסרונות שלו בלי שום משוא פנים. יש אנשים שמרגישים שזה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות למשפחה. אחרים מרגישים שזו הדרך היחידה כן להציל את הנישואין.

לא כולם רוצים להתגרש, אבל אם זה מהסיבות הנכונות (וזה עניין סובייקטיבי, מה נכון ומה לא נכון), זה יכול להיות דבר חיובי ואפילו הזדמנות לכל אחד מבני הזוג לשקם את חייהם ביום שאחרי.

כאשר שוקלים האם להתגרש או לא, אחד הדברים החשובים ביותר שצריך לקחת בחשבון זה טובת הילדים. כי הילדים גדלים בבית, והם יזכרו אתכם, ההורים, במערכת היחסים שלכם, אתם מהווים הדוגמא העיקרית שלהם למערכת יחסים זוגית והורית. אם שני ההורים מסוגלים לדבר אחד עם השנייה באופן סביר וגם נוכחים בחיי ילדיהם, אז זה פנטסטי. עם זאת, אם יש נתק בתקשורת או אחד ההורים נוכח והשני לא, זה יכול להיות בעל השפעה מצלקת על חיי הילדים. מסיבה זו, טובת הילדים צריכה להיות בראש סדר העדיפויות כאשר שוקלים האם להתגרש או לא.

זוגות שלא מתאימים לגישור

דבר נוסף שיש לקחת בחשבון כאשר שוקלים האם להתגרש או לא הוא כיצד זה ישפיע על הנכסים והמצב הכלכלי שלך. מצבך הכלכלי יושפע מכמה וכמה פרמטרים כגון:

 • גובה ההכנסות.
 • גובה ההוצאות.
 • מהן ההוצאות הישירות על הילדים.
 • אם יש תשלומי מזונות ועוד.
 • בנוסף, גירושין יכול להשפיע על זכויות הקניין שלך. כלומר, ההחלטה למי שייך איזה רכוש, נכס, כספים וכו' לאחר סיום הנישואין.
 • קריטי לקחת בחשבון את נושא חלוקת הכספים והרכוש כי תיתכן ירידה ברמת החיים כשמנהלים שני בתים נפרדים.

ישנם גם שיקולים רגשיים ואישיים שעליכם לזכור בכל פעם שאתם שוקלים האם להתגרש או לא:

 • שיקול אחד הוא האם הדבר נכון לחיים האישיים שלך.
 • האם את/ה אדם זוגי?
 • האם חשוב/ה לך אחדות המשפחה?
 • האם תמיד היית בבית וגידלת את הילדים ועכשיו אם הגירושין, יש לך צורך לצאת ולעבוד?
  לכן, חשוב לוודא שאת/ה בוחר/ת בדרך הנכונה ברגע מכריע זה בחייך.

להתגרש יכול להיות הכרחי אם יש נתק ביניכם לאורך שנים והמצב של חוסר התקשורת והלבד הוא כל כך טבוע בקשר הזוגי שהוא כבר בלתי הפיך. אתם סובלים בקשר, וגם הילדים שלכם סובלים מהקשר שלכם. ייתכן כי כאשר תחיו לבד תבוא תחושת הקלה ואיתה גם פניות לעשות עבודה עם עצמכם על שיקום החיים שלכם בחזרה.

בסופו של דבר, השאלה האם להתגרש או לא כוללת בתוכה לא מעט שיקולים, שחייבים לקחת בחשבון עם קבלת ההחלטה. שקלול שיקולים אלה ברצינות יכולה לעזור לך לקבל החלטה מושכלת אם להתגרש או לא – וכיצד לעשות זאת בצורה הטובה ביותר.

סימנים שצריך להתגרש

אודות

אודות הילה לוי

בדצמבר 2009 התגרשתי, בהיותי אם לתינוק בן 4 חודשים, סטודנטית שנה ג' למשפטים.

התחבר ועקוב

כאשר בני הזוג חלוקים בדעתם אם להתגרש או לא – מקרה לדוגמה 

נביא כאן מקרה לדוגמה בו יש מחלוקת בין בני זוג בנושא של האם להתגרש או לא. הוא ימחיש את הלבטים השונים והשקפות העולם השונות.

אבי הוא גבר נשוי המתגורר עם אשתו מיטל בדירה בקומה הראשונה בבית משותף. לו ולמיטל שני בנים, דני ואלון, בני חמש ושלוש. אבי מועסק בחמש השנים האחרונות כשומר במחסן מקומי; הוא מרוויח משכורת של 7000 ש"ח לחודש. יש לו ולמיטל מערכת יחסים לא פשוטה. הם כל הזמן רבים ולעיתים רחוקות מסכימים. חוסר שביעות הרצון של אבי נובע מאי יכולתו להרוויח מספיק כסף כדי לפרנס את משפחתו. הוא מאמין שהוא צריך להיות מסוגל להרוויח יותר כסף כדי שרמת החיים שלהם תשתפר.

סימנים שצריך להתגרש<br />

הוא מכיר בכך שהמצב הנוכחי של נישואיהם נובע מחוסר הצלחתו הכלכלית וחש אשמה על כך. הוא מאשים את חוסר ההצלחה הכלכלית בלחצים החברתיים על גברים להרוויח יותר מנשים. יחד עם זאת, הוא מאמין שגירושין רק יגרמו נזק נוסף לילדיו ולא יפתרו את בעייתם. לכן אצלו אין שאלה בסוגיה של להתגרש או לא. הוא לא חושב שיש כאן סיבה להתגרש.

יחד עם זאת,  נקודת המבט של מיטל בסוגיית להתגרש או לא קצת שונה מבעלה. היא רואה את האשמה במצב, שבו הם נמצאים מנקודת מבט אחרת – היא מסכימה לגבי זה שאכן יש לחצים חברתיים על גברים להתמקד בלהרוויח יותר כסף מאשר בטיפול במשפחותיהם.

איך יודעים שצריך להתגרש? – רק אתם יודעים את התשובה!<br />

היא גם מאשימה את הלחצים החברתיים הללו בכך שגרמו לאבי בעלה להיות יותר מחוץ לבית ופחות להיות חלק מהבית כאשר הוא עסוק בלהרוויח יותר כסף. ובעצם בכך גרמו לבעלה להיות בלחץ ולא פנוי לזוגיות ולהורות.

יתרה מכך, היא מאמינה שגירושין לא יביאו לה ולבעלה את המזור לבעיות שלהם ויגרמו נזק לבנים. היא לא מאמינה שגירושין הם אופציה כי היא אוהבת את ילדיה ורוצה לשמור עליהם.

מצד אחד, מיטל מאמינה שגירושין מיותרים מכיוון, שזה לא יפתור את בעיית חוסר היכולת של בעלה לספק חיים נוחים למשפחתו ויגרמו להם נזק נוסף.

מצד שני, למרות עובדה זו, היא מאמינה כי שגירושין יכולים להיות אופציה אם היתה יודעת שישפרו את תנאי החיים הנוכחיים של הילדים או אם יפתרו את הבעיה בעתיד עם סיכויים כלכליים טובים יותר לשניהם.

בסופו של דבר, ניתן להבין שלשאלה האם להתגרש או לא, אין תשובה חד משמעית וכל אחד מבני הזוג רואה את התשובה מנקודת מבט אחרת. בגירושין יש סיכונים ויש גם סיכויים, אם הם מביאים לשינויים חיוביים בחיי ההורים והילדים.

לכן חשוב, לשקול את כל האפשרויות, כל נקודות המבט ולקבל החלטה מושכלת עבור בני הזוג והילדים, אם להתגרש או לא.

איך יודעים שצריך להתגרש? – רק אתם יודעים את התשובה!<br />

תוהים רגע האם כדאי להתגרש? מה אפשר לעשות ולתקן רגע לפני שעושים את הצעד הנחרץ

האם כדאי להתגרש, האם לא כדאי לנסות ולעבוד על הזוגיות במקום? השאלה הכי שכיחה היא כמה לעבוד ולמה להתגרש? אתם רוצה לוודא שאתם לא קופצים למסקנות. נסו לזהות את הבעיות בנישואים. האם הן בלתי ניתנות לתיקון? האם יש דרכים בהן תוכלו לעבוד עליהן? האם שניכם מבינים שלשניכם יש חלק בהתרופפות הקשר? הבנה והתמודדות עם נושאים אלה יכולים לעזור להפוך את הנישואים שלכם מקצה לקצה ולהפוף את ההחלטה להתגרש להחלטה לשיקום הקשר.

סימנים שצריך להתגרש

ע"י יצירת תקשורת:

 • כמה פעמים כבר שמעתם את זה שצריך לקבוע דייט ביומן. כן, נכון זה מה שאתם צריכים לעשות. אתם צריכים לבלות זמן ביחד ואתם צריכים ליצור את הזמן הזה ביחד כי אחרת זה ילך ויתמסמס.
 • תבלו את הדייט ביחד בלי הטלפון והטלוויזיה. אפשר ללכת לבית קפה או לשבת בסלון עם קפה או יין וארוחה קלה. המטרה היא לדבר אחד עם השני ולצאת מהתסכול, הכעסים והפגיעות בצורה רגועה, לא להילחם. הרי אם מנקרת בכם השאלה האם כדאי להתגרש, אז ייתכן שאתם מתלבטים ובכל זאת שווה לכם לנסות להציל, לתקן ולשפר. אז יש על מה לעבוד.
 • החליטו מראש שלא תתפסו לאשמה, אלא דברו על מה שאתם מרגישים בזוגיות – איפה הקשיים שלכם? האשמת הצד השני לא תוביל לשיפור מערכות היחסים, אלא רק שיח מכבד וכן. בשיחה זו, אל תאשימו את האדם האחר, רק דברו על הרגשות שלכם.
סימנים שצריך להתגרש

ע"י פתירת הקונפליקטים שלכם ביחד:

 • תחליטו מראש שלא הולכים לישון כועסים, או להיפך, תחליטו שאתם רוצים לקחת רגע פסק זמן קצוב כדי לחשוב על הדברים שנאמרו אחד לשנייה. אבל תחליטו ביחד.
 • נסו לפתור את המחלוקת באותו יום או ביום-יומיים שלאחר מכן, אל "תמשכו" את השיחה המחודשת מעבר ליום יומיים.
 • נסו לפתור את הסכסוך בעודו קטן. אם שיחה אחת לא פותרת את הבעיה, תמשיכו הלאה. אל תפתרו את הקונפליקטים שלכם בוואטסאפ או במיילים. דברו פנים מול פנים!
 • כל קונפליקט לא פתור, יוצר חומה במערכת היחסים. אז שבו ודברו אחד עם השנייה בגובה העיניים עד שתמצאו את ההסכמות ששניכם מרוצים ממנה.
 • אל תריבו כשכל אחד מכם עומד בקצה אחר של הבית ואתם צועקים אחד אל או על השנייה, כמו בשיחת מסדרון. יש לכם מה להגיד, חשוב שהצד השני ישמע אתכם. תתאמו איתו או איתה זמן מתאים לשיחה משותפת כדי לשוחח על הדברים. תחשבו, האם כדאי להתגרש בגלל סתם חוסר הבנה?
שירותים שלי

בואו נתחיל תהליך של גישור

להתגרש או לא להתגרש מהן הסיבות השונות והאפשריות שבגללן אנשים שוקלים גירושין? 

הסיבות העיקריות שבגינן בני זוג שוקלים האם להתגרש או לא להתגרש הן:

 1. חוסר תקשורת
 2. חוסר משיכה או חוסר באינטימיות
 3. כשהאהבה נגמרה
 4. חוסר עניין משותף
 5. הילדים יצאו מהקן
 6. קשיים כלכליים
 7. נרקסיסם של אחד מבני הזוג
 8. אלימות נפשית, פיזית, מילולית וכלכלית
 9. בגידה

האם יש סיבות שאפשר לנסות לתקן ולא להתגרש? לדעתי אם אחת מהסיבות לגירושין היא בין 1 ל 6 בהחלט אפשר לנסות ולתקן (גם לעיתים על בגידה ניתן לעבוד בקשר, אני מרחיבה על זה בפסקה הבאה), לעבוד על הקשיים ועל החוסרים ולתת לזוגיות ולקשר הזדמנות חדשה.

יחד עם זאת, כדי שתוכלו לענות על השאלה האם להתגרש או לא להתגרש, על שני בני הזוג לרצות לפתור את הבעיות שהם חווים ולקבל החלטה יחד על שיקום הקשר.

אם רק צד אחד ירצה ויגרור את הצד השני, בספק אם זה יעבוד!

איך אפשר לדעת האם גישור לגירושין זה מה שנכון עבורך?

הנה 5 השאלות שיעזרו לך לעשות את הבחירה הנכונה

בואו נתחיל תהליך של גישור

הילה לוי

האם להתגרש בגלל בגידה?

גם לאחר בגידה כדאי לנסות לפנות לטיפול זוגי שיוכל להדריך זוגות ולייעץ להם האם להתגרש בגלל בגידה או

האם כדאי אולי לנסות להציל את הקשר. בני זוג נבגדים דורשים פעמים רבות פרידה וגירושין, ואכן הדבר מובן. הצד שנבגד לעיתים אינו יכול לשאת את הפגיעה ולכן אינו מסוגל לחושב על מצב של שיקום הקשר לאחר בגידה. אך חשוב לי להסביר, שיש מצבים, בהם ניתן להציל את הנישואים גם לאחר בגידה. זה תהליך ויכול לקחת זמן, אבל זה אפשרי.

גם אם החלטתם שאין ברירה ואתם עומדים להתגרש בגלל בגידה, כדאי לפחות לנסות לשמור על שיח ביניכם כדי למנוע משבר רגשי וכלכלי עמוק יותר וכאב גדול לכם ולילדכם.

בגידה היא כאשר אדם נשוי מקיים יחסי מין עם אדם שאינו בן זוגו. לפי הספר The Ethical Slut, בגידה היא הסיבה מספר אחת לכך שזוגות מתגרשים בארצות הברית. על פי כמה סקרים, כ-80% מהזוגות הגרושים מציינים בגידה כסיבה העיקרית שלהם לגירושין מכיוון שהיא מראה שאחד הצדדים לא מכבד את הצד השני מספיק כדי להישאר נאמן. בנוסף, בגידה עלולה לגרום לטראומה רגשית ולפגוע בבריאות הנפשית של הצד הנבגד.

אז האם להתגרש בגלל בגידה? זו בהחלט יכולה להיות סיבה מוצדקת לגירושין אם היא מגלה חוסר כבוד ונאמנות כרונית כלפי בן/בת הזוג ופוגעת בבריאות הנפשית שלו/ה. עם זאת, נישואים יכולים לשרוד מצב של בגידה אם שני בני הזוג רוצים לעבור את זה ביחד – גם אם הם רוצים להתגרש לאחר מכן מסיבות אחרות. לעתים נדירות הסיבה היחידה שאחד מבני הזוג רוצה להתגרש תהיה בגלל בגידה, במקום זאת, זה עשוי להיות סימפטום לבעיות עמוקות יותר בתוך מערכת יחסים שלא נפתרו מזה זמן רב. ולכן אם עולה השאלה האם להתגרש בגלל בגידה? יש לשים את הדגש בטיפול הזוגי על מכלול הבעיות שלא נפתרו עד הטיפול ולאו דווקא על הבגידה עצמה.

סימנים שצריך להתגרש<br />

האם להתגרש? לאחר שניתחנו את כל הנתונים, ההחלטה בידינו. מה עושים אם מחליטים להתגרש? ומה עושים אם מחליטים לשקם את הזוגיות?

אם הגעתם עד לכאן סימן שכבר החלטתם –  האם להתגרש או לשקם את הזוגיות! עכשיו מה שנותר לעשות הוא להחליט על הצעדים לקראת השגת המטרה: גירושין ופרידה או זוגיות טובה ומעצימה.

אז אם אתם מתכננים להתגרש, חיוני ששניכם תעברו את התהליך הזה הכי נכון שאפשר ותבינו היטב מה אתם עושים ולמה. עליכם להסכים מתי וכיצד הסתיימו הנישואין אם בכלל (זה נקרא "יום הקרע"), כך ששניכם תוכלו לעבור את התהליך בצורה חלקה מאותו רגע ואילך.

במהלך הגירושין ולאחריהם, שניכם צריכים לזכור שיש חיים טובים וזמינים עבורכם ועבור הילדים שלכם. זה לא בהכרח סוף העולם, זו יכולה בהחלט להיות הזדמנות לפרוח ולהחזיר לעצמכם את עצמכם (אחרי שאיבדתם אתכם לעצמכם במהלך הנישואין).

אתם רק צריכים לבחור בטוב, כי אז יהיה טוב!

סימנים שצריך להתגרש<br />

האם להתגרש זו ההחלטה שבסופה אפשר גם לבחור בטוב? נשמע שזו משימה לא פשוטה. אבל מניסיוני המקצועי והאישי זו בהחלט מציאות אפשרית.

וכדי שגם אתם תצליחו לעשות את זה בטוב אני רוצה לתת לכם את 11 הכללים להתגרש בטוב:

 1. להתגרש בטוב זה לחשוב לאורך כל הדרך, אך ורק על הילדים ולא על עצמכם.
 2. להתגרש בטוב זה לחשוב מה ייתן לכם שקט נפשי ולא מה יגרום לכם לנצח.
 3. להתגרש בטוב זה ליצור ערוץ תקשורת ביניכם גם אם קשה כרגע וזה נראה בלתי אפשרי
 4. להתגרש בטוב זה לסכם ביניכם את הדברים שאתם רוצים להשיג בגירושין (הדירה, גובה המזונות, אצל מי יהיו הילדים וכו')
 5. להתגרש בטוב זה לא להסיט את הילדים נגד ההורה השני, זה יפגע בהם לעד
 6. להתגרש בטוב זה להעזר בליווי רגשי מקצועי לאורך ההליך וגם לאחריו
 7. להתגרש בטוב זה להשיג שקט נפשי כי אין יותר מחשבות חזרתיות על האם להתגרש או לא
 8. להתגרש בטוב זה ליצור לעצמכם סביבה תומכת (אם זה ממשפחה או מחברים)
 9. להתגרש בטוב זה להבין שגם לאחר הגירושין אתם נשארים ההורים של הילדים שלכם.
 10. להתגרש בטוב זה למצוא דרך להירגע ולהיפטר ממחשבות שליליות.
 11. להתגרש בטוב זה לעשות את תהליך הגירושין בגישור ע"י מגשרת מומחית בתחום המשפחה.

ואם בכל זאת החלטתם לעבוד על הזוגיות שלכם, אז עשו זאת באמת, לכו על תהליך אמיתי וכן עם עצמכם ואחד עם השנייה. תעשו את זה הפעם כמו שצריך כדי שתוכלו לשמר את הזוגיות הטובה והמעצימה הזו לעד! וגם כאן, הסקפטים שביניכם, יגידו שאין דבר כזה וזה לא אפשרי. והם צודקים! אתם יודעים למה? כי הם אמרו את זה… זה ברירת המחדל שלהם, זו המציאות שלהם, מציאות שזוגיות זה לא דבר שבאמת יכול לעבוד לעד. אבל זו לא המציאות של כולנו ויש כאלה שעדיין מאמינים בזוגיות והם אנשים זוגיים שרוצים לחיות בזוגיות ומאמינים בה.

סימנים שצריך להתגרש<br />

ולכן חשוב לי שתכירו את 10 הכללים לעבוד על הזוגיות שלכם כדי שהיא תחזיק מעמד ולא תחזור למה שהיתה קודם:

 1. לעבוד על הזוגיות זה אומר להתחיל תהליך ולסיים אותו ולא להפסיק אותו באמצע.
 2. לעבוד על הזוגיות זה אומר ליישם את הכלים שקיבלתם במהלך הטיפול או הייעוץ הזוגי.
 3. לעבוד על הזוגיות זה אומר שקודם כל אתם מאמינים שזה יכול לקרות אצלכם ויוצאים מלופ השאלה האינסופית האם להתגרש או לא.
 4. לעבוד על הזוגיות זה אומר שאתם עובדים בזה 24/7 365 בשנה (בדיוק כפי שאתם עובדים במשרד מ-9 בבוקר עד 7 בערב).
 5. לעבוד על הזוגיות זה אומר לדבר, לדבר ולדבר (גם על הרגשות שלכם וגם על הדברים הפשוטים של היומיום).
 6. לעבוד על הזוגיות זה אומר שגם אם יש יום שנמאס לכם, לקחת נשימה עמוקה, או כמה ימים של שקט, לעבד את הרגשות, להחליף רגשות שליליים ברגשות חיוביים ולחזור לשגרה.
 7. לעבוד על הזוגיות זה אומר לבלות זמן איכות יחד, רק אתם. פעם בשבוע באופן קבוע.
 8. לעבוד על הזוגיות זה אומר לדעת לפרגן גם אם לא צריך, אלא רק בשביל לפרגן לבן/ת הזוג ולעשות לו.ה מצב רוח טוב.
 9. לעבוד על הזוגיות זה אומר שזה צריך לבוא בקלות, זה לא צריך להיות מאמץ וסבל.
 10. לעבוד על הזוגיות זה אומר להשקיע עבודה במערכת היחסים שלכם, אבל לא בשביל לשמר בכל מחיר את הקיום שלה, אלא כדי לשמר את האושר והמשמעות שהזוגיות הזו מספקת לכל אחד מכם.

לסיכום, השאלה האם להתגרש טומנת בחובה לא מעט פרמטרים שצריך לחשוב עליהם ולקחת אותם בחשבון. אהבה וזוגיות זה לא נגעת-נסעת, ובמדרגות הרבנות ירדו מספר לא מבוטל של אנשים שחשבו שאם בנקודת זמן אחת הם התאהבו – זה כבר יספיק להם לנצח לזוגיות, בלי להבין שהם צריכים להתאהב כל יום מחדש.

אני תוהה אם השתרשות האמירה של "זוגיות זאת עבודה", לא גרמה לקשרים רבים להגיע לנקודה הכואבת שבה עולה השאלה האם להתגרש או לא?

להתגרש או לא

תהליך גישור  שמתחיל בשאלה להתגרש או לא להתגרש? יכול להסתיים בבית מאושר

נורית ויובל (שמות בדויים), זוג בני 30 פלוס עם תינוק בן שנה וחצי, הגיעו אלי לקליניקה אם השאלה הענקית שריחפה עליהם כבר זמן רב, האם להתגרש או לא להתגרש?. הם סיפרו שהם כבר 15 שנים ביחד ושנגמרה המשיכה ביניהם ונשארה רק החברות.

במהלך המפגשים איתם ראיתי שאמנם אולי המשיכה ביניהם נעלמה אבל האהבה לא. בני הזוג המקסימים האלה ממש אהבו אחד את השנייה ופרגנו אחד לשנייה וגם מאוד דאגו אחד לרווחת השנייה.

וכך, השאלה האם להתגרש או לא הפכה לשאלה איך אנחנו מחזירים את המשיכה לזוגיות שלנו?

בסופו של התהליך הזוגי שעברו איתי בני הזוג, יובל ונורית, חזרו בני הזוג להיות יחד, גם כחברים אבל גם כבני זוג עם כל מה שמשתמע מכך.

אם גם אתם זוג שחווה את מה שיובלונורית חוו, או שאתם חווים קשיים אחרים בזוגיות שלכם, אז אני מזמינה אתכם אלי לבדוק את השאלה האם להתגרש או לא להתגרש. האם שווה לפרק את החבילה או שווה להשקיע ולעבוד על הזוגיות?

הסיפור האישי שלי

אז אם אתם מרגישים שאתם "יושבים הרבה זמן כבר על הגדר" ומתחבטים עם השאלה איך יודעים שצריך להתגרש? 

דברו איתי, אני אעזור לכם להבין מה הכי נכון לכם ועבורכם.

‏‏ההרצאה של הילה לגבי ‏‏גירושין מאוד חשובה לכל ‏‏מי שרוצה להיפרד! במיוחד ‏‏כשיש קשיים מול בן הזוג, ‏‏כשיש קושי כלכלי ושלמרות ‏‏כל זאת, חשוב לשמור ‏‏שהילדים לא ייפגעו. ‏‏הסיפור האישי המרתק ‏‏והמחזק של הילה מראה ‏‏ ‏‏4 8 כמה ניפיון וכוח יש לה ‏‏לעזור לאחרים. היתה לנו ‏‏גם הזדמנות לחוות אותה ‏‏כמאמנת בזכות השאלות ‏‏ששאלה אותנו, הדימויים, ‏‏והחשיבות בשחרור ‏‏מחשבות שליליות. הבנתי ‏‏שעל ידי ליווי נכון כמו שלה, ‏‏ושינוי חשיבה אפשר לצאת ‏‏מחוזקים מהשינוי. שאפו! ‏‏ ‏‏תודה רבה הרצאה מדהימה.

*יובהר בזאת כי האמור באתר אינו תחליף לייעוץ משפטי, או טיפול זוגי, אין בו משום חוות דעת או המלצה משפטית. העושה שימוש באתר, עושה כן על דעתו ובאחריותו.

0
  0
  העגלה שלך
  עגלת הקניות ריקההמשך בקניות